Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Rola światła w domowych wnętrzach

Wydawać by się mogło, że wybór oświetlenia do pokoju, kuchni czy sypialni to sprawa dziecinnie prosta. Najpierw przeglądamy katalogi, ulotki i gazety wnętrzarskie, szukamy inspiracji na blogach i forach internetowych, a na koniec odwiedzamy sklep lub też klikamy „kup teraz” u wirtualnego sprzedawcy. W rzeczywistości jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo światło w naszych domach pełni przecież nie tylko praktyczną rolę. Wpływa ono również na nasz nastrój, tworzy we wnętrzach pożądany klimat, motywuje do działania lub wręcz przeciwnie – wycisza i zachęca do relaksu. Spróbujmy zatem zebrać w jednym miejscu najważniejsze funkcje oświetlenia i zastanówmy się, jaki wpływ na wygląd wnętrza, jego klimat i samopoczucie przebywających w nim osób ma rozmieszczenie punktów świetlnych.

1. Odpowiedni poziom jasności

Zacznijmy od najważniejszej, a zarazem najbardziej oczywistej roli sztucznego oświetlenia we wnętrzach, czyli zapewnienia w nich odpowiedniego poziomu jasności. Włączone lampy pozwalają nam normalnie funkcjonować nawet po zapadnięciu zmroku i dają nam poczucie bezpieczeństwa, dlatego też konieczność ich montażu jest sprawą oczywistą. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich pomieszczeniach i nie w każdych okolicznościach potrzebujemy światła o takiej samej intensywności. Aranżując wnętrza lepiej zatem postawić na kilka różnych lamp i lampek, rozmieszczonych w różnych miejscach niż zdecydować się wyłącznie na jedno, centralne źródło światła w postaci dużego żyrandola. Dzięki temu podczas oglądania telewizji nic nas nie będzie raziło w oczy i zapewnimy sobie przyjemny półmrok, za to podczas czytania w ulubionym fotelu nie będziemy musieli rozświetlać całego domu, żeby wyraźnie widzieć drobny druk 😊. Ciekawą opcją jest również zamontowanie w oprawach inteligentnych żarówek, które pozwalają na zmianę właściwości światła (np. natężenia lub barwy)w zależności od aktualnych potrzeb – innych do pracy, nauki czy relaksu.

2. Podział pomieszczenia na różne strefy

W ostatnich latach bardzo modne stały się wnętrza przypominające studio, pozbawione zbędnych przegród i bazujące na koncepcji otwartej przestrzeni. W takich pomieszczeniach różne strefy funkcjonalne wydzielane są za pomocą kolorów, faktur i właśnie - oświetlenia. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie domów i mieszkań, a których kuchnie płynnie przechodzą w jadalnie, a te w przytulne salony. W części kuchennej często mamy wówczas do czynienia z punktami świetlnymi ukrytymi w suficie i zamontowanymi nad blatami, jadalnia posiada swoje własne oświetlenie w postaci lamp zawieszonych nisko na stołem, a w salonie króluje tradycyjny żyrandol z dodatkowym wsparciem lampy podłogowych i listew LED. Podział na wnętrza na strefy funkcjonalne przy pomocy oświetlenia to dobry pomysł również w pokojach dziecięcych, gdzie maluch spędza czas na nauce, zabawie i odpoczynku.

3. Tworzenie klimatu we wnętrzu

Nie da się ukryć, że niezwykle istotną rolą światła w pomieszczeniach jest również tworzenie odpowiedniego klimatu, zgodnego z naszą wizją wnętrza i jego stylistyką. W nowoczesnych aranżacjach typu high-tech nikogo nie będą dziwić minimalistyczne lampy o dużym natężeniu światła czy zamontowane we wnękach kolorowe taśmy LED. W pofabrycznych i loftowych przestrzeniach świetnie będą prezentowały się samotnie zwieszone na sznurze czy drucie żarówki, dające ciepłe i delikatnie przytłumione światło. Pomieszczenia w stylu skandynawskim czy rustykalnym nabiorą przytulności, gdy oświetli się je przy użyciu lamp przyjemniej rozpraszających światło, takich jak tekturowe lampy SOOA czy wyposażonych w lniane lub płócienne abażury. Warto również tutaj podkreślić, że stworzenie odpowiedniego klimatu we wnętrzu to nie tylko dopasowanie wyglądu lamp do zaplanowanej aranżacji, ale również odpowiednie ich rozmieszczenie. Ustawiając źródła światła w konkretnych miejscach można podkreślić najlepsze i ukryć najmniej reprezentacyjne punkty na planie pokoju. W ten sposób możemy zwrócić uwagę gości na ukochane przez nas bibeloty, cenne dzieło sztuki lub finezyjną zabudowę, a zarazem ukryć użyteczne, ale niekoniecznie eleganckie elementy wyposażenia (przewody, rury itp.) 😊.

Omówione powyżej funkcje światła w pomieszczeniu to tylko wierzchołek góry lodowej. Odpowiednie oświetlenie to często klucz do udanej aranżacji i dobrego samopoczucia osób, przebywających we wnętrzu. Już niedługo spróbujemy tę teorię przekuć na praktykę i przedstawimy wam nasze pomysły na zaplanowanie punktów świetlnych w konkretnych przestrzeniach. Jeżeli zatem chcecie wiedzieć, jak dobrać światło do salonu, jaki żyrandol kupić do sypialni i jak oświetlić jadalnię – zapraszamy do kolejnych wpisów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl